jest fizykiem, który pracuje w obszarze medycyny: doktorat wieńczył jego pracę nad polskim sztucznym sercem (do dziś w klinikach pracują „jego” komory POLVAD), habilitacja – podsumowała pierwszy okres pracy nad robotem chirurgicznym Robin Heart.
Wspiera postawy innowacyjne młodzieży organizując konferencje, spotkania, koła naukowe. Był zaangażowany jako ekspert i członek rady 3 dużych projektów stypendialnych dla doktorantów (Regionalny Fundusz Stypendiów Doktoranckich) wykorzystujących fundusze europejskie. Jest wynalazcą, współautorem 16 patentów dotyczących robotów medycznych i kilku wzorów przemysłowych. Granty – w sumie 16 jako kierownik lub podwykonawca, działających zakresie od technologii membranowej, protez serca, protez zastawek serca, wykorzystania metod symulacji i komputerowego planowania operacji do konstrukcji i badań robotów chirurgicznych (w tym 5 projekty europejskie). Prowadził pionierskie w Polsce prace nad wykorzystaniem modelowania, symulacji komputerowych i technologii przestrzeni wirtualnej do planowania operacji chirurgicznych. To w znacznej mierze dzięki jego aktywności Polska jest krajem o dużych możliwościach i aspiracjach w zakresie robotyki medycznej. Jest założycielem i obecnie prezydentem Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Robotyki Medycznej oraz redaktorem czasopisma Medical Robotics Reports.
Pracuje obecnie w Katedrze Biofizyki śląskiego Uniwersytetu Medycznego (adiunkt) i w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii (dyrektor kreatywny). Przez 30 lat pracował w Katedrze Kardiochirurgii. Zbigniew Nawrat jest autorem i współautorem wielu książek (redaktor samodzielny pięciu książek, w tym pierwszej w Polsce monografii Roboty Medyczne, współredaktor kolejnych, dwóch) oraz ponad 350 artykułów i konferencyjnych doniesień naukowych, Kilkadziesiąt rocznie wystąpień na konferencjach i demonstracjach. Był i jest członkiem wielu rad naukowych konferencji, jednostek naukowych czy stowarzyszeń. Był wielokrotnie ekspertem w zakresie rozwoju bioinżynierii i robotyki w Polsce (m.in. czterech projektów Foresight). Uczestniczył w pracach nad Regionalną Strategią Innowacji Województwa śląskiego, przygotowywał wiele opracowań tematu rozwoju innowacyjności m.in. w ramach Obserwatorium (Sieć Regionalnych Obserwatorów Specjalistycznych). Organizował sieć doskonałości BioMedTech Silesia.
Jest lekarzem wierzącym że każda minuta życia ma znaczenie. Kochająca dzieci i swoją pracę również za to, że często może widzieć pierwszy świadomy uśmiech człowieka. Doktor nauk medycznych, specjalista z neonatologii. Pracuje obecnie w Oddziale Patologii Noworodka Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu oraz w Katedrze Patologii i Intensywnej Terapii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego jako asystent, prowadząc od lat zajęcia ze studentami.
jest lekarzem medycyny, magistrem ekonomii w zakresie nauk o zarządzaniu, od lat stara się połączyć wiedzę zdobytą na obu kierunkach skutecznie wdrażając ją w swoje działania. Praktyk nie teoretyk.
Wiele lat związany był z obszarem ortopedii i traumatologii narządu ruchu, od kilku lat poświęcił się medycynie ratunkowej działając w każdym obszarze Państwowego Systemu Ratownictwa Medycznego (PRM). Aktualnie w trakcie specjalizacji z medycy ratunkowej w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym w SPZOZ w Leżajsku, Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie, lekarz Zespołów S PRM. Pomysłodawca i założyciel, a aktualnie dyrektor zarządzający, biuletynu naukowego Medical Robotics Reports. Związany z robotyką medyczną i innowacjami w medycynie od czasu studiów. Wiceprezydent Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Robotyki Medycznej. Poszukuje rozwiązań, które ułatwiłyby pracę i zrobotyzowałby możliwe działania w ochronie zdrowia, zachowując przy tym rozsądek ekonomisty.